Jak zegarek to jedynie szwajcarski czyli NTP w Debianie

Albert Tomaszewski/ Styczeń 9, 2014/ Debian/ 0 comments

Poziom trudności    

NTP to protokół zaciągania aktualnego czasu z zewnętrznego serwera. Jest on przydatny, kiedy chcemy raz na zawsze zapomnieć o poprawianiu dat, przesuwaniu zegara itp. Temat błahy, acz kiedy błędna data serwera ujrzy światło dzienne, przekonamy się, że było warto zadbać o to za wczasu. Unikniemy modyfikacji baz danych, e-mailów, zmiany atrybutów plików. Przejdźmy więc do działania, póki jeszcze nie jest za późno.

Przed instalacją uaktualniamy repozytoria:

[email protected]:$ sudo apt-get update

Watro, żeby to działanie stało się nawykiem, przed instalacją jakiegokolwiek nowego softu na linuxie. Po co instalować przestarzałe paczki i później tak czy inaczej je uaktualniać? Podwójna robota i strata czasu. A o bezpieczeństwie już nie wspomnę. Dalej instalujemy ntp:

[email protected]:$ sudo apt-get install ntp -y

…i uruchamiamy usługę:

[email protected]:$ /etc/init.d/ntp start
[email protected]:$ Starting NTP server: ntpd.

W zasadzie to demon już działa. Gdyby ktoś zechciał zmienić serwery, z których dane mają być pobierane to może to zrobić w pliku /etc/ntp.conf . Sam podchodzę do tematu patriotycznie i używam serwerów polskich urzędów publicznych (a dokładniej Głównego Urzędu Miar):

server tempus1.gum.gov.pl
server tempus2.gum.gov.pl

Share this Post

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre user="" computer="" escaped="">
*
*